Židé - historie a tradice

Dějiny Židů – projekt Krokusy

24.1.2020

V rámci pokračujícího projektu Dějiny Židů a jejich kultura jsme se žáky 8. ročníku sázeli cibulky krokusů vlevo od hlavního vchodu, vedle našeho smrku.

Tato akce iniciována irskou organizací Holocaust Education Trust Ireland ( HETI) svou symbolikou žlutého květu krokusu připomíná jeden a půl milionu židovských dětí, které zahynuly během holocaustu, ale i tisíce dalších dětí, které se staly obětí nacistických zvěrstev.

Těšíme se, že na jaře před školou uvidíme kvést další žluté květy krokusů, ty první jsme sázeli v roce 2017. Bude jich tam již okolo šedesáti.

Veronika Krejčí, IX.třída

Síla lidskosti

3.6.2018

Dne 9.5.2018 jsme se zúčastnili promítání filmu "Nicolas Winton - Síla lidskosti" ve Velkých Bílovicích. Nicolas Winton byl britský makléř a humanitní pracovník, který v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z okupovaného území Československa před transportem do koncentračních táborů tím, že zajistil odjezdy vlakem do Spojeného království, kde se dětí ujaly rodiny. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací na toto téma. Na závěr jsme se mohli ptát na otázky, které nás zajímaly. Odpovídal nám na ně pan Zdeněk Tulis, který se s Nicolasem několikrát osobně potkal.

Veronika Krejčí, IX.třída

Židé – historie a tradice, žluté krokusy

22.4.2018

Na podzim jsme před školou v rámci našeho projektu Židé – historie a tradice zasadili společně krokusy, které mají připomínat svou symbolikou žlutého květu jeden a půl milionu židovských dětí, které zahynuly během holocaustu, ale i tisíce dalších dětí, které se staly obětí nacistických zvěrstev. Vše proběhlo pod záštitou mezinárodní organizace HETI. Na jaře nám krokusy krásně vykvetly. I v příštím roce zasadíme další květy.

V rámci celoročního projektu Židé – historie a tradice jsme sázeli cibulky krokusů

27.12.2017

Těšíme se, že na jaře před školou uvidíme kvést první krokusy, v dalších letech bychom chtěli přidat další.

ŽIDÉ, HISTORIE A TRADICE

V pátek 29.řijna jsme navštívili město Mikulov, kde se uskutečnila akce s názvem ŽIDÉ, HISTORIE A TRADICE.

Jako první jsme se podívali do DOLNÍ SYNAGOGY, kde jsme plnili do pracovních listů různé úkoly. Další částí výletu byla návštěva ŽIDOVSKÉHO HŘBITOVA. Na ŽIDOVSKÉM HŘBITOVĚ jsme se dozvěděli spoustu informací ohledně Židů. Potom nás paní učitelky zavedly na náměstí, kde byl čas na oběd. Další zastávkou byla jeskyně NATUROLDU.V jeskyni nám paní průvodkyně povídala velice krásné příběhy. Všem se tento naučný výlet moc líbil.

LUCIE FRISOVÁ, MARIE KONEČNÁ

video 1